Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Wrocław: Pikieta solidarnościowa w ramach Ogólnopolskich Dni Protestu
Czwartek, 12. wrzesień 2013, 13:00
Kontakt 503177889, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sprawy zaszły za daleko.

Ataki na prawa i interesy pracowników i pracownic przekroczyły już wszelkie granice. Przyjęte przez parlament zmiany w kodeksie pracy – w praktyce znoszące jedno z podstawowych historycznych osiągnięć ruchu robotniczego: ośmiogodzinny dzień pracy – są tylko jednym z wielu ciosów wymierzonych w polski świat pracy. Odbieranie dostępu do usług publicznych, głodowe płace, nadużywanie umów śmieciowych, rosnąca fala niewypłacania pensji, utrudnianie działalności związkowej i nielegalne tłumienie akcji strajkowych są praktykami, które coraz powszechniej określają nasze warunki pracy. Wszystko to realizowane jest w imię większej elastyczności i konkurencyjności działających w Polsce przedsiębiorstw z zupełnym pominięciem głosu strony pracowniczej.

My, pracownicy i pracownice jesteśmy ignorowani ponieważ nie posiadamy takich narzędzi, jakie są do dyspozycji pracodawców: dobrze opłacanych prawników, zawodowych lobbystów i ideologów, czy też wprost wyrażanych gróźb przeniesienia działalności gospodarczej do szarej strefy lub poza granice kraju. Ciągle jednak w naszych rękach pozostają stare i sprawdzone metody walki pracowniczej: strajki, protesty i solidarność. Nadeszła najwyższa pora, by się do nich odwołać, zanim tryby gospodarki kapitalistycznej pozbawią nas resztek godności, jakie nam jeszcze zostały.

Choć sytuacja zasługuje na reakcję w postaci strajku generalnego, to centrale związkowe ogłosiły dni od 11 do 14 września 2013 roku Ogólnopolskimi Dniami Protestu. Jednak chcielibyśmy lokalnie przyłączyć się do tych działań, gdyż każdy akt sprzeciwu i pracowniczej solidarności nas wzmacnia i uderza we władzę. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcą obronić praw i interesów pracowników i pracownic, do pikiety solidarnościowej w ramach Ogólnopolskich Dni Protestu we Wrocławiu. Zarówno tych, którzy wybierają się do Warszawy jak i tych, którzy z różnych powodów, nie mogą tam pojechać.

Pikieta odbędzie się w czwartek, 12 września, o godzinie 13:00 pod biurami partii rządzącej, na ulicy Oławskiej 2.

Dla osób, które chcą uczestniczyć w anty-kapitalistycznym bloku w ramach demonstracji „Dość lekceważenia społeczeństwa” w Warszawie 14 września będzie organizowany wyjazd z Wrocławia.

Kontakt w tej sprawie: 503177889, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przyłączcie się, by wyrazić naszą solidarność z protestami w Warszawie oraz nasz sprzeciw wobec rosnącej agresji rządu i pracodawców.

Solidarność jest naszą bronią!

Miejsce Wrocław, ul. Oławska 2