Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Konferencja prasowa: "Nie będziemy pracować za miskę ryżu!"

chung-konfa-maly.resized10 maja odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez komisję zakładową OZZIP przy Chung Hong Electronics. Przed fabryką stawiło się 10 działeczek i działaczy związkowych, kilka osób wspierających działania związku z Wrocławia oraz media Tvp.info, Polskie Radio oraz niezależne dziennikarki. Konferencja rozpoczęła się od odczytania stanowiska komisji zakłdowej (publikujemy poniżej), po czym działacze/ki odpowiadali na pytania dziennikarzy. Związkowcy trzymali transparenty: "Nie będziemy pracować za miskę ryżu" oraz "Spór zbiorowy trwa".

W trakcie konferencji odbywała się zmiana załogi, wchodzący i wychodzący pracownicy widzieli transparenty i obserwowali z zakładu całą akcję, niektórzy podchodzili, większość jednak, bojąc się o swoją pracę, nie chciała wypowiadać się publicznie. Obecnie związkowcy czekają na ustalenie terminu negocjacji. Po reakcji zarządu (rozpoczęto nieformalne rozmowy z zarządem jeszcze przed samą konferencją) OZZ IP ma nadzieje że pracodawca szybko wskaże ich termin. Jeśli tak się nie stanie, planowane są kolejne pikiety oraz oflagowanie zakładu.

chung-konfa1

chung-konfa4

chung-konfa3

StanowiskoKomisji Zakładowej OZZIP przyChungHongwsprawiesporuzbiorowego

 

Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Chung Hong Electronics w pod-strefie kobierzyckiej funkcjonuje już pół roku (powstała w grudniu 2011 r.). Biorąc pod uwagę to, że w fabryce nigdy nie funkcjonowały związki zawodowe, zorganizowanie się i chęć walki pracowników jest dużym krokiem i sporym sukcesem.

Chung Hong jest chińskim podwykonawcą płyt głównych do telewizorów. Związek zawodowy powstał jako reakcja pracowników na panujący w fabryce wyzysk i ciężkie warunki pracy: praca jest nisko-płatna, tymczasowa, pracownicy są zastraszani. Pracujemy sześć dni w tygodniu za głodowe stawki. Obniżając koszty pracy, pracodawca wprowadził elastyczne formy zatrudnienia. W okresach wzmożonej produkcji (na jesień i wiosną) pracownicy tymczasowi stanowią nawet do 50% pracowników produkcji. Pracodawca wykorzystuje tanią siłę roboczą, by podnosić swoje zyski i rozbijać pracowniczą solidarność. Jednocześnie zniesiono przewidziane wcześniej w regulaminie pracy i płacy premie oraz dodatek stażowy, zawieszono funkcjonowanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz zlikwidowano część transportu pracowniczego. Większość osób zatrudnionych w Chung Hong dojeżdża do pracy z mniejszych miejscowości i miast z południa dolnego śląska, najwięcej pracowników mieszka w okolicach Nowej Rudy i Wałbrzycha. Dojazd do pracy zajmuje od godziny do dwóch godzin. Łącznie na pracę i dotarcie do niej trzeba przeznaczyć niemal pół doby. W tych warunkach świadczenie przez pracodawcę nieodpłatnego transportu dla pracowników jest dla nas koniecznością.

Pogarszające się warunki zatrudnienia i pracy doprowadziły do podjęcia decyzji o rozpoczęciu sporu zbiorowego. 30 kwietnia złożyliśmy pismo z żądaniami, dotyczącymi m.in.:

  • przywrócenia transportu pracowniczego dla wszystkich pracowników,

  • podwyżek płac i corocznej waloryzacji wynagrodzeń o wskaźnik inflacji,

  • określenia w sposób jasny i jednoznaczny reguł premiowania

  • ograniczenia rocznego limitu nadgodzin oraz praktyki przymuszania pracowników do nadgodzin za dni wolne w trzy-miesięcznym okresie rozliczeniowym

  • przywrócenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

  • konsultowania z komisją zakładową liczby osób zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej

oraz wielu innych kwestii.

Dziś, 10-tego maja. mija okres wprowadzenia przez pracodawcę naszych żądań. Pracodawca nie wprowadził ani jednego z naszych żądań w życie, dlatego z dniem dzisiejszym wchodzimy z nim w spór zbiorowy. W dniu dzisiejszym pracodawca ogłosił swoje stanowisko wyrażając chęć podjęcia negocjacji.

 

Zobacz filmik z konferencji

Zobacz relację w mediach:

Radio Wrocław

Powrót na górę