Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Opole: PIP potwierdza zarzuty związku wobec dyrekcji Urzędu Statystycznego

Na początku tygodnia Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała o pierwszych wynikach kontroli w Urzędzie Statystycznym w Opolu. Według rzecznika Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu przypuszczenie dotyczące naruszenia przepisów kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych potwierdziły się. M.in. w sposób niezgodnym z prawem rozwiązano umowy  pracy z działaczami i członkami IP. Wg inspektorów dyrekcja Urzędu Statystycznego wręczyła wypowiedzenie sześciu pracownikom bez konsultacji ze związkiem zawodowym, do czego zobowiązuje ją przepisy. Za dużą cięższe przewinienie uznano rozwiązanie umowy o pracę z Dorotą Rosą bez zgody prezydium Komisji Zakładowej IP.

Końcowe wyniki kontroli PIP będą znane dopiero na początku roku, bowiem jest ona kontynuowana.

Równolegle prokuratura odmówiła zajęcie się problemem zwalczania związków zawodowych w Urzędzie Statystycznym. Dziś sąd rozpatrzy zażalenie na jej decyzję.

Oprócz łamania praw związkowych inspektorzy dopatrzyli się innych nieprawidłowości m.in. zmuszanie do pracy po godzinach osoby niepełnosprawne. Odnotowano również nieuzgodnione ze związkami zawodowymi wykorzystywanie pieniędzy z funduszu socjalnego na "spotkanie integracyjne".

Sytuację w Urzędzie Statystycznym szeroko relacjonuje dziennik Polska - Gazeta Opolska.

Powrót na górę