Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Opole: W obronie poszkodowanego w Holandii

Dziś w Opolu 30 działaczy ze Związku Syndykalistów Polski, Inicjatywy Pracowniczej oraz Federacji Anarchistycznej – Śląsk zajęli biura firmy i wywiesili transparenty, na których napisano m.in. "Dość handlu żywym towarem", "Chcesz być zdrowy? Nie pracuj dla Groen Flex" i "Przeciwko wyzyskowi. W obronie pracowników".

Protest miał związek ze sprawą Michała M., który został skierowany przez agencję Groen Flex do pracy w holenderskiej stoczni. Uległ tam wypadkowi, a ponieważ pracodawca nie opłacić składek, szpital zażądał od pracownika zwrotów kosztów leczenia w wysokości ponad 2 tysiące euro. Na miejsce zjawili się też dziennikarze, którzy rejestrowali całe zdarzenie. Jednocześnie Inicjatywa Pracownicza dziękuje także za pomoc lokalnym działaczom z Opola, bez których trudno byłoby tak dobrze przygotować akcję.

Prezes firmy Groen Flex twierdził, że sprawa ta nie dotyczy jego firmy i czeka na odpowiednie instrukcje w tej sprawie od prezesa Eurocontractu, swojego holenderskiego partnera. W końcu zobowiązał się przed kamerami, że firma zapłaci za leczenie.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu Inicjatywa Pracownicza poinformowała o sytuacji stosowną Inspekcję Pracy w Holandii, co powinno skutkować kontrolą w firmie Eurocontractu i Groen Flex. Dochodzą informacje, że w holenderskich biurach Groen Flex miała miejsce kontrola Inspekcji.

Jak podaje cia.bzzz.net równolegle do działań w Polsce miała również miejsce akcja przeprowadzona przez ludzi z Amsterdamskiej Grupy Anarchistycznej. Weszli oni dziś na teren hotelu robotniczego w Ovezande, w którym są zakwaterowani ludzie pracujący dla Groen Flex. Rozdali ulotki na temat opisywanej sprawy, porozmawiali z pracownikami. Anarchiści z AGA byli również w stoczni w Middelburgu, gdzie miał miejsce wypadek. Zebrali informacje na temat zdarzenia od innych pracowników.

18 marca ma się odbyć kolejna akcja w Opolu tym razem w obronie pracowników Urzędy Statystycznego.

 

 

 

 

Powrót na górę

Podobne artykuły