Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Łódź: Pikieta w sprawie Hanpolu

Dziś na wezwanie Inicjatywy Pracowniczej odbyła się w centrum Łodzi pikieta, której celem było przypomnienie losów pracowników Hanpolu. Z początkiem stycznia znaleźli się oni w trudniej sytuacji formalnej i finansowej po tym, jak koreański właściciel porzucił firmę i wyjechał z kraju.

 

Zaległości wobec pracowników sięgają dziś od kilkunastu do niekiedy ponad 21 tysięcy złotych brutto plus odsetki. Przed sądem toczą się stosowne postępowania, które w ciągu miesiąca powinny unormować sytuację prawną załogi. Jednak pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na konta poszkodowanych trafią prawdopodobnie najszybciej w połowie czerwca. Nie obejmą one wszystkich należności m.in. zasądzonych odszkodowań (ok. 1500 złotych).

Tymczasem pomimo składanych obietnic, niektóre instytucje publiczne nie wywiązują się z obietnic, dotyczy to zwłaszcza Ośrodka Pomocy Społecznej (którego pomoc dla pracowników Hanpolu miała charakter symboliczny) i Powiatowego Urzędu Pracy.

Pikieta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem lokalnych mediów. Została wsparta przez Młodych Socjalistów i łódzkich działaczy FA.

Powrót na górę