Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

IP wspiera strajk niemieckich pielęgniarek i opiekunek

Verdi4 listopada grupa członków Inicjatywy Pracowniczej z Kostrzyna nad Odrą  odwiedziła protestujących juz jedenasty tydzień pracowników Domu Opieki  firmy Alpeland w Berlinie Wschodnim, głównie pielęgniarki i opiekunki  Protestujące osoby domagają się wyrównania płac i takich samych zarobków jak  ich koledzy z Berlina Zachodniego. Obecnie różnica płac to aż 400 euro  brutto na tym samym stanowisku pracy.

Z działaczkami i działaczami  związku zawodowego Verdi dyskutowano o warunkach pracy pielęgniarek w  Polsce i w Niemczech strajkujący byli bardzo zadowoleni z naszej wizyty . Następnie członkowie i członkinie  OZZ Inicjatywa Pracownicza  uczestniczyli w festiwalu lewicowych filmów  o tematyce społeczno- politycznej Globale , który odbywał  się  w kinie Moviemento w dzielnicy Kreuzberg. W ramach tej imprezy prezentowane także dwa polskie filmy: ,,Strajk matek" , mówiącego o proteście matek w Wałbrzychu  i ,,Białe Miasteczko" dotyczącego strajku pielęgniarek w 2007r. w Warszawie.

Po obejrzeniu dwóch filmów  odbyły się ciekawe i burzliwe dyskusje.  Dość ostro  skrytykowano  film o Białym Miasteczku  mówiący o proteście pielęgniarek i położnych w Warszawie, jako mało nierzetelny i nie obrazujący prawdy o sytuacji tej grupy zawodowej. Chodziło głównie o fakt postępującej prywatyzacji jaka nastąpiła po tym proteście co przyczyniło się faktycznie do pogorszenie sytuacji wielu pracowników i pracownic służby zdrowia w Polsce.

Verdi_2


Powrót na górę