Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Szczecin, Gorzów: Akcje informacyjne dla pracowników czasowych

czasownicy_gorzowW dniach 3-4 czerwca OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz Lewicowa Alternatywa przeprowadziły akcje informacyjne w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji było zwrócenie uwagi pracowników i pracownic na problemy związane z rozwojem pracy czasowej – niestabilnego zatrudnienia opartego o umowy cywilnoprawne, umowy na czas określony i pracę za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Akcje stanowiły oficjalne rozpoczęcie kampanii Praca czasowa – dyskryminacja stała.

W piątek 3 czerwca w centrum Szczecina (na Placu Rodła) podczas akcji informacyjnej rozdano około 500 ulotek, a wieczorem w Społecznym Infopunkcie Alert odbył również pokaz filmu „Wielkie sprzątanie u podwykonawców” (Francja, 2008) opowiadający o strajku sprzątaczek zatrudnianych przez podwykonawcę sieci hoteli Accor. Po projekcji odbyła się krótka dyskusja o możliwych formach protestu pracowniczego w warunkach niestabilnego zatrudnienia. Akcja była relacjonowana w radiu „Szczecin Fm”.

W sobotę 4 czerwca akcję informacyjna i pokaz filmu zorganizowano w Gorzowie. Pomimo upałów rozdanych zostało kilkaset ulotek z informacją o tym czym grozi praca na tzw. "śmieciowych umowach", czy przez agencje pracy tymczasowej - co akurat jest szczególnie ważne w mieście w którym głównym pracodawcą jest firma "TPV Displays" w którym to zakładzie zatrudnionych jest około 1500 osób, z czego większą część stanowią pracownicy agencyjni, podobnie dzieje się w drugim co do wielkości w "specjalnej strefie ekonomicznej" zakładzie "Faurecia". O akcji w Gorzowie napisała „Gazeta Lubuska”. Podobnie ja w Szczecinie odbył się w jednym z gorzowiskich klubów pokaz francuskiego dokumentu.

Obie organizacje planują kontynuować akcje informacyjne – w środę ulotkowanie odbędzie się w Poznaniu, a w Warszawie ruszyła kampania plakatowa. W kolejnych dniach czerwca, akcje odbędą się także w innych miastach.

Powrót na górę