Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

W obronie zwolnionego pocztowca

16 lipca w całym kraju odbyły się akcje protestacyjne przeciwko zwolnieniu przez dyrekcję Poczty Polskiej Bartosza Kantorczyka z Inicjatywy Pracowniczej oraz o bezpieczeństwo listonoszy.

W Poznaniu pod hasłami „Priorytet: bezpieczeństwo pracy pocztowców” i „Polecony: Przywrócić Kantorczyka do pracy” w akcji pod Dyrekcją Okręgową Poczty uczestniczyło ponad 30 osób z Inicjatywa Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej. Około godziny 7 rano rozpoczęła się pikieta solidarnościowa pod siedzibą dyrekcji Poczty Polskiej w Gdańsku. Zgromadziło się ok. 30 osób: listonoszy, członków gdańskiej Inicjatywy Pracowniczej, działaczy anarchistycznych oraz przedstawicieli gdańskich organizacji lewicowych i przyjaciół Bartka. Na akcję przybył sam pokrzywdzony w koszulce z napisem "zwolniony dalej niewygodny".

Manifestanci mieli z sobą transparenty z napisami "Łapy precz od związku Inicjatywa Pracownicza" „Dość represji za strajk!”. Przez kilkanaście minut skandowali hasła: "Dosyć wyzysku kosztem życia", "Dyrekcja do roboty za 1000 zł" czy "Dyrekcja na bruk, bruk na dyrekcję". Również rano ustawiła się pikieta – z inicjatywy Związku Syndykalistów Polskich - pod Dyrekcją Generalną Poczty Polskiej w Warszawie. Pikieta odbywała się w godz. 7:00-8:30 na ul. Rakowieckiej, w której uczestniczyli też bębniarze z grupy samby ulicznej "Never Bastil" oraz przedstawiciel Lewicowej Alternatywy. Rozdawano ulotki o warunkach pracy na poczcie i o sprawie Kantorczyka. Kolejna akcja odbyła się w godzinach popołudniowych. W obu akcjach wzięło udział kilkadziesiąt osób z różnych organizacji w tym z IP, ZSP, LA, WAG, FA i Sierpnia’80.

W Krakowie w pikiecie uczestniczyło około 30 osób z Inicjatywa Pracowniczej, Federacji Anarchistycznej i Sierpnia’80. W Szczecinie kilku osób ustawiło się w pikiecie pod Pocztą Główną. W Toruniu pikietowało 10 osób, większość z kolektywu Lalucza z banerem : „Dość łamania praw pracowniczych przez Pocztę Polską”. Rozdano ulotki przechodniom, a do regionalnej dyrekcji wręczono list otwarty w sprawie. Podobne akcje odbyły się w kilku innych miastach Polski, oraz w Wilnie pod Ambasadą RP. Wcześniej 12 lipca odbyła się pierwsza akcja w Zielonej Górze.

Inicjatywa Pracownicza zapowiada dalsze protesty w sprawie Kantorczyka, m.in. akcje petycyjną i demonstracje pod ambasadami RP w krajach Europejskich.

Poznań

Warszawa

Kraków

Wilno

Powrót na górę