Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Holendrzy pokryją koszty leczenia

Inicjatywa Pracownicza wraz ze Związkiem Syndykalistów Polskich wystąpiła w obronie Michała M. mieszkańca Częstochowy, który za pośrednictwem jednej z polskich agencji pośrednictwa, został wysłany do pracy w Holandii poprzez firmę Eurocontract Zeeland z miejscowości Goes. Ta skierowała pracownika do stoczni, gdzie uległ wypadkowi i był hospitalizowany.

 

Po wypadku Eurocontract Zeeland odmówiła dalszego zatrudnienia Michała M. Pomimo, że kontrakt przewidywał pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, po powrocie do kraju pracownik otrzymał do zapłaty z własnej kieszeni rachunki za leczenie w wysokości 2500 euro.

Inicjatywa Pracownicza skierowała pisma do polskiej i holenderskiej Inspekcji Pracy, Ambasady Holandii i firm pośredniczących w zatrudnieniu Michała M. 12 marca grupa działaczy IP i ZSP okupowała biuro firmy Groen Flex. ZSP zorganizowała, dzięki grupom anarchistycznym, także akcje wsparcia w Holandii.

20 marca Inicjatywa Pracownicza otrzymała od Eurocontract Zeeland pismo, w którym firma stwierdza, że po otrzymaniu stosownych rachunków, „spółka pokryje koszty leczenia i pobytu Michała M. w holenderskim szpitalu”. Eurocontrakt zgodził się również na pokrycie kosztów powrotu do Polski. Firma odmawia natomiast wypłaty odszkodowania, czego domagał się, i domaga nadal, związek.

Powrót na górę

Podobne artykuły