Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Poznań: Zwolnienia w HCP – czy wybuchnie nowy konflikt?

Minęło półtony roku od momentu kiedy w zakładach Cegielskiego przeprowadzono zwolnienia grupowe dotyczące ok. 470 osób. Nie pomogły protesty. Od tego czasu zatrudnienie ciągle topniało. Dziś okazało się, że dyrekcja zamierza prowadzić dalszą redukcję. Mówi się o zwolnieniu kolejnych 70, a nawet 150 osób - zarówno fizycznych jak i umysłowych.

 

Inicjatywa Pracownicza szacuje, że poza ostatnimi zwolnieniami grupowymi z 2009 r. dodatkowo pracę straciło już ponad 100 osób. Pod koniec lipca 2009 zatrudnienie w HCP SA wynosiło 1347 osób, po zwolnienia grupowych w marcu 2010 roku stan osobowy przedsiębiorstwa wynosił 885 osób, dziś pracuje niespełna 800.

Kolejna redukcję zatrudnienia (w systemie zwolnień indywidualnych, które faktycznie są zwolnieniami grupowymi), ogłoszono dwa tygodnie po tym, jak dyrekcja podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi. Ugoda ta utrzymywała w mocy większość niekorzystnych dla pracownika HCP uregulowań płacowych. Załoga HCP liczyła, że uchroni ją to przed wysłaniem kolejnych osób na bezrobocie. Okazały się, że to nadzieje płonne.

W związku z tą sytuacją Inicjatywa Pracownicza przy HCP nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej i rozpoczęcia sporu zbiorowego. Na terenie zakładu kolportowano dziś ulotki z odpowiednim stanowiskiem związku w tej sprawie.

Dziś też w trybie pilnym zebrała się Rada Pracowników. Powołując się na ustawę o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji stwierdziła, że zwolnienia naruszają jej przepisy (ściślej art. 13 ust. 1 pkt. 2 i ust. 3, oraz art. 14 ust. 1). Rada zarzuciła dyrekcji, iż redukcje wprowadzono w życie bez wcześniejszego powiadomienia Rady i odbyciu z nią konsultacji. W sprawie tej skierowano do zarządu firmy odpowiednie pismo.

Powrót na górę