Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Ukraina: przejęcie fabryki w Chersonie

3 lutego ok. 9.30 rano ponad 300 pracowników zajęło budynek zarządu fabryki samochodów w mieście Cherson, na Ukrainie domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń oraz nacjonalizacji zakładu bez rządowej rekompensaty dla właściciela. Pracownicy zamierzają okupować biura do czasu spełnienia ich żądań.

Aby dostać się do budynku administracji protestujący wyłamali bramki kontrolne; następnie zajęto biura zarządu. W trakcie akcji przejęcia nikt nie został ranny - ochrona nie stawiała dużego oporu. Sytuację w zakładzie nadzoruje powołana wczoraj wieczorem rada kolektywu pracowników. Do tej pory pod zakładem nie pojawiła się milicja.

Rada pracownicza znajduje się obecnie w byłym gabinecie dyrektora technicznego. Wg przedstawiciela rady, Leonida Nimczinowa, wydarzenia w zakładzie należy jak najlepiej nagłośnić wśród pracowników innych niewypłacalnych przedsiębiorstw na Ukrainie. Wezwał on również załogi ukraińskich fabryk do solidaryzowania się ze strajkującymi w Chersonie i wzajemnego wsparcia. W najbliższym czasie ma zamiar wystosować taki apel do pracowników fabryki autobusów we Lwowie i innych podobnych zakładów.

Za: pl.indymedia.org
Powrót na górę

Podobne artykuły