EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa: WKŚ popiera „8 postulatów lokatorskich”

Warszawa: WKŚ popiera „8 postulatów lokatorskich”

17 maja w Warszawie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona reprywatyzacji. Władze miasta zbojkotowały udział w obradach, co dało okazję obecnym na sali organizacjom lokatorskim, lewicowym i anarchistycznym do przejęcia sali i zwołania "Tymczasowego Zgromadzenia Ludowego", które uchwaliło osiem postulatów dotyczących polityki mieszkaniowej i reprywatyzacji. Postulaty zostały poparte m.in. przez: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów, Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej i Ruch Sprawiedliwości Społecznej, kolektyw Syrena, Komitet Obrony Praw Lokatorów, Pracowniczą Demokrację, Partię Zieloni oraz warszawski okręg partii Razem.

Warszawska Komisja Środowiskowa podjęła decyzję o poparciu postulatów oraz włączeniu się do działań przeciwko trwającej w Warszawie reprywatyzacji.

8 Postulatów postawionych przez Tymczasowe Zgromadzenie Ludowe na radzie Warszawy dnia 17.05.2016.


1.    Natychmiast odwołać osoby odpowiedzialne za politykę mieszkaniową i reprywatyzację w Warszawie: Bajko, Krettek, Mrygoń, Jóźwiak.


2.    Powołać niezależny komitet społeczny ds. warszawskiej reprywatyzacji i polityki mieszkaniowej (dalej: NKS- Niezależny Komitet Społeczny).


3.    Natychmiast wstrzymać podpisywanie zwrotów w toku reprywatyzacji oraz wprowadzić moratorium na eksmisje do czasu przedstawienia i wdrożenia programu antykryzysowego przez NKS.


4.    Zweryfikować wszystkie dotychczasowe zwroty, przy możliwości pełnego uczestnictwa przedstawicieli NKS. Ukarać winnych nieprawidłowości i w razie potrzeby zrekomunalizować grunty uzyskane na drodze oszustwa i nie odsprzedane jeszcze innym podmiotom.


5.    Sprawiedliwie zadośćuczynić za wszystkie krzywdy wyrządzone dotychczas lokatorom przekazanym w prywatne ręce w toku reprywatyzacji.


6.    Wycofać się z podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych od 2008 roku plus bezwarunkowo anulować potężne długi spowodowane tymi podwyżkami.


7.    Godnie upamiętnić zamordowaną działaczkę lokatorską Jolantę Brzeską i wypłacić sprawiedliwe zadośćuczynienie jej córce Magdzie Brzeskiej.


8.    Uchwalić obywatelski projekt uchwały o prawach lokatorów w reprywatyzowanych budynkach przygotowany przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.