EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Warszawa: Solidarni przeciwko Nestle

16 stycznia w Warszawie, na wezwania Związku Syndykalistów Polski, odbyła się pikieta pod siedzibą korporacji Nestle. Protest był spowodowany nielegalnym zwolnieniem związkowca Jacka Kotuli z firmy Alima Gerber w Rzeszowie. Pikieta odbyła się pod warszawską siedzibą firmy, ponieważ w poniedziałek będzie miała miejsce kolejna rozprawa Jacka Kotuli w rzeszowskim sądzie. Pikietujący wyrazili swoją solidarność ze związkowcem oraz protestowali przeciwko łamaniu praw pracowniczych w firmie. Rozdano ulotki pracownikom wychodzącym z pracy.

W pikiecie brali udział przedstawiciele Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy oraz Inicjatywy Pracowniczej.

Firma Alima Gerber S.A. (należąca do Nestle) zwolniła we wrześniu 2008 r. przewodniczącego związku działającego w zakładzie, Jacka Kotulę. Od początku pełnienia tej funkcji, pan Jacek odważnie ubiegał się o polepszenie warunków pracy. Wielokrotnie pokazywał, że w zakładzie łamane było prawo pracy. Ujawnił istnienie bezprawnych nadgodzin w warunkach szkodliwych, bezprawne wprowadzenie regulaminu pracy, źle obliczane stawki nadgodzin itd.

Firma ewidentnie szukała pretekstu, aby pozbyć się takiego człowieka. Kierownictwo Nestle Polska uznało, że Kotuła działa na szkodę firmy, ponieważ zabiegał, by zakład nie kupował tanich jabłek z Włoch, tylko od lokalnych sadowników.

Uważamy, że firma taka jak Nestle, będąca jedną z głównych firm na zglobalizowanym i korporacyjnym rynku żywności, działa na szkodę lokalnych sadowników, a więc na szkodę lokalnej społeczności, oraz na szkodę konsumentów, którzy padają ofiarami globalnego korporacyjnego rynku i mają coraz mniejszy dostęp do lokalnego, zdrowego jedzenia. Za to na rynku jest coraz więcej niezdrowych produktów wyprodukowanych przez ograniczoną liczbę korporacyjnych gigantów.

Alima Gerber i Nestle, łamiące prawa pracowników, zmuszające ludzi do pracy w szkodliwych warunkach, wyzyskujące ludzi, wyciskające z nich ostatnią kroplę energii, działają na szkodę ludzi będących ich pracownikami.

Taka działalność nie jest przypadkowa dla firmy Nestle. W wielu krajach, Nestle notorycznie łamie prawa pracownicze i związkowe - od Filipin do Indii, od Peru do Polski. W Polsce to nie pierwszy raz, kiedy firma Nestle postępuje niesprawiedliwie wobec pracowników i związkowców. Pamiętamy Goplanę!

Domagamy się, aby firma Alima Gerber i wszystkie firmy należące do koncernu Nestle, szanowały prawa pracownicze. Domagamy się, aby ludzie działający w interesie pracowników i konsumentów nie spotykali się z represjami. Domagamy się przywrócenia do pracy Jacka Kotuli!

Solidarni z Jackiem Kotulą
Za: www.cia.bzzz.net

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.