EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Bielsko-Biała: Wzrost wynagrodzeń o 8 procent plus 110 zł.

30 lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy SP ZOZ z dyrekcją szpitala. Było to pierwsze spotkanie stron od czasu dyrektorskiego donosu na policje, o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez działaczy związkowych (naruszenie ustawy o sporze zbiorowym).

W czasie spotkania oprócz strony związkowej (OZZ Inicjatywa Pracownicza) i strony pracodawcy, wzięli udział przedstawiciele rady pracowniczej, przełożona pielęgniarek (kierownik sanitariuszy oraz salowych), oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej – Lucyna Majewska (przedstawiciel organu założycielskiego szpitala). Dyrekcja zaproponowała min. przedłużenie 8% wzrostu wynagrodzeń do końca roku dla wszystkich pracowników z wyłączeniem kadry lekarskiej. Wcześniej 8% wzrost wynagrodzeń obowiązywał od marca do czerwca (4 miesiące) dla wszystkich pracowników (poza kadra lekarską). Lekarze otrzymali wtedy wzrost wynagrodzeń o ponad 800zł do końca 2009 roku. Wtedy też IP nie zgodziło się na niesprawiedliwy podział środków przeznaczonych na czasowy wzrost wynagrodzeń.

Podczas spotkania dyrekcja zaproponowała dodatkowy wzrost wynagrodzeń dla osób z wyższym wykształceniem o 10%. Oznaczało by to, że pracownicy z wyższym wykształceniem (psycholodzy, część terapeutów, pracownicy socjalni, część pielęgniarek) otrzymali by 18% wzrost płac do końca roku 2009. Pozostała załoga zaledwie 8%.

Strona związkowa nie zgodziła się taką sytuacją. Zapytaliśmy dyrekcji według jakiego klucza, osoby z wyższym wykształceniem miały być bardziej faworyzowane. Przypomnieliśmy, iż dyrekcja deklarowała podział „pieniędzy na podwyżki”, według wypracowywania kontraktów z NFZ. Obecny podział jest niesprawiedliwy i dyskryminujący pozostałe grupy zawodowe, choćby z tego powodu, że pracownicy z wyższym wykształcenie nie wyrobili kontraktu. Dyrektor argumentował ów propozycje chęcią zniwelowania  dysproporcje między wynagrodzeniami lekarzy a np. grupą zawodową psychologów. Stanowisko związku było niezmienne – co potwierdziła między innymi wypowiedź członkini prezydiów KZ OZZ IP – Samanty Hanzlik (psycholog), która potwierdziła stanowisko pracowników o równym podziale pieniędzy na wzrost wynagrodzeń. Stanowisko IP było zbieżne ze stanowiskiem Rady Pracowniczej  oraz Przełożonej Pielęgniarek.

Wszyscy przedstawiciele załogi nie zgodzili się również na propozycje podziału dodatkowej kwoty pomiędzy poszczególne oddziałów i oddania decyzji o ich podziału kierownikom oddziału. Zwrócono uwagę na fakt iż była by to kolejna próba dzielenia i skłócania załogi, co wielokrotnie miało miejsce podczas spotkań z dyrekcją.

Ostatecznie ustalono, że wszyscy pracownicy (z wyłączaniem kadry lekarskiej), otrzymają wzrost wynagrodzeń o 8% + 110 zł brutto do końca roku 2009. Tym razem dyrekcja nie próbowała wymusić na stronie związkowej deklaracji o zaprzestaniu kolejnych roszczeń dotyczących płac. Wzrost wynagrodzeń będzie zrealizowany wliczając w to miesiąc lipiec, na podstawie aneksów do umów o prace.

Zdaniem strony związkowej jest to kolejny krok w kierunku spełnienia żądań wzrostu wynagrodzeń o 400zł (na rękę) dla wszystkich pracowników do czego nasza organizacja związkowa nadal będzie dążyć. Spór zbiorowy trwa nadal. Jego zakończenie będzie możliwe w sytuacji, gdy pracownicy otrzymają stały wzrost wynagrodzeń (do podstawy) w wysokości 400zł (na rękę), czego żąda załoga.

W imieniu  KZ OZZ Inicjatywa Pracownicza przy SP ZOZ w Bielsku-Białej
Andrzej Kliś

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.