EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Niemcy: Demonstracje przeciwko G-8

2 czerwca w Rostoku odbyła się 80 tysięczna demonstracja przeciwko szczytowi G-8. Podczas starć między demonstrantami, a policją obrażenia odniosło prawie 1000 osób - 433 policjantów i 520 demonstrantów. Wśród zatrzymanych był jeden Polak, działacz Inicjatywy Pracowniczej ze Szczecina.

Demonstracja zaczęła się około godziny 14 i ruszyła przez Rostock. Po 1,5 godzinie została jednak z niewyjaśnionych przyczyn zaatakowana przez policję, która starała się rozbić alterglobalistów na dwie grupy. Demonstranci odparli atak policji i sami otoczyli grupę około 40-50 policjantów. Po odparciu ataku policji wydawało się, że sytuacja się uspokoiła jednak policja zaatakowała ponownie.

G8 znaczy tyle co "G7 plus jeden". G7 to forum przywódców siedmiu najbogatszych i najpotężniejszych krajów świata: Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych. G7 spotyka się corocznie od 1975 roku, aby prowadzić nieformalne dyskusje o globalnej ekonomii i polityce. Rosja po przekształceniu się w gospodarką wolnorynkową została zaproszona w 1998 r. przez G7 ze względu na swój arsenał jądrowy i bogactwo zasobów naturalnych. G8 nie ma statusu prawnego, istnieje poza jakimkolwiek demokratycznymi ramami. Z racji wspólnej ekonomii, wojsk, władzy dyplomatycznej i wpływów, państwa G8 wywierają ogromny nacisk na światowe instytucje, takie jak ONZ, Światowa Organizacja Handlu, Światowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy (gdzie G7 posiada prawie 50% głosów). Wszystkie państwa grupy G8 w końcu udzielają wzajemnie biernego wsparcia swojej polityce, nawet gdy jest to brutalna wojna w Czeczenii czy Iraku.

Narady G8 odnoszą się do globalnych problemów głodu, zanieczyszczenie środowiska, długów, kryzysów finansowych, rosnącej stagnacji czy terroryzmu. Jednak to, co rozumieją przez rozwiązanie globalnych problemów, stanowi w rzeczywistości jego część. Przez neoliberalna politykę rządów i korporacji pogarsza się stabilność warunków życia pracowników, pogłębiają się dysproporcje pomiędzy biednymi i bogatymi. Majątek 358 światowych miliarderów przewyższa połączone roczne dochody blisko trzech miliardów ludzi. Długość życia ludzi w krajach Trzeciego Świata jest o połowę krótsza od życia ludzi w krajach zachodnich. Połowa ludzi na świecie musi wyżyć za 2 dolary dziennie. Ponad 20 milionów pracuje jako niewolnicy. Niepohamowane dążenie do zysków i koncentracji kapitału skutkuje nie tylko bezprzykładnym wyzyskiem i głębokimi dysproporcjami społecznymi, ale także eksploatacją bogactw naturalnych i środowiska. W dalszym ciągu kurczą się obszary lasów tropikalnych, giną kolejne gatunki roślin i zwierząt, choć udaje się zredukować jedne typy skażeń, pojawiają się nowe zagrożenia jak choćby żywność modyfikowana genetycznie.

Dla G8 "zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego" oznacza zagwarantowanie dostępu najbardziej rozwiniętych państw świata do zasobów naturalnych i zróżnicowanie eksploatacji ograniczonych zasobów. Problemy takie, jak brak rozwiązań dla odpadów radioaktywnych są jednak ignorowane, a G8 planują budowę nowych reaktorów jądrowych. Próbuje się za pomocą mediów zmienić podejścia opinii publicznej do kwestii bezpieczeństwa jądrowego (np. ostatnie historie opisujące, że katastrofa w Czarnobylu nie była tak wielkim zagrożeniem dla zdrowia).

Od antyszczytu w Seattle w 1999 r. za każdym razem, gdy zbierają się ci, którzy roszczą sobie prawo do rządzenia światem - wybuchają masowe protesty. Choć media robią z nas, protestujących, zadymiarzy, chuliganów przeciwnych wszystkim i wszystkiemu - nie jesteśmy antyglobalistami. Jesteśmy za wolnym przepływem ludzi, idei i dążeń ponad wszelkimi granicami. Wiemy, że kiedy przywódcy G8 nawołują do walki o wolność, to walczą o wolność akumulacji kapitału. Według nich odpady jądrowe muszą mieć wolność przekraczania granic Rosji, choć nie muszą mieć tego prawa ludzie. Polityka państw G8 wobec imigrantów jest jawnie rasistowska.

Żądamy końca ery atomowej i końca wojny. Żądamy bezpłatnej służby zdrowia i edukacji dla wszystkich. Żądamy zaprzestania rządów polityków bogatej Północy nad resztą świata. Szczyt G8 nie rozwiąże problemów, G8 jest problemem. Rozwiązać szczyt G8!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.