EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

IP w Gdańsku przeciwko podwyżkom czynszu

pikieta w gdansku25 września o godz. 12.00., pod Radą Miasta Gdańsk (dawny klub studencki "Żak", ale odebrany młodzieży, bo miejsce i lokal upodobali sobie politycy) odbył się protest najemców lokali komunalnych (handlowców, rzemieślników itp.) w związku z planowaną na 1 stycznia 2009 roku podwyżką czynszów. Podwyżka dotyczy 1700 lokali należących do miasta i wynosić ma od 600% do 2000%.


Inicjatywa Pracownicza za oczywiste przyjęła wesprzeć tą nierówną walkę i w gronie kilku osób przybyliśmy zamanifestować również nasze niezadowolenie wobec polityki władz miasta. Sytuacja zmusiła nas tym razem stanąć ramię w ramię z drobnymi pracodawcami, którzy będą zmuszeni zamknąć interes, zwalniać pracowników, a w najlepszej sytuacji pozbawić ich słusznych wyrównań wynagrodzeń za pracę do wciąż rosnących cen.

Jako Gdańszczanie, protestujemy także przeciwko coraz bardziej beznadziejnym „przemeblowaniom” miasta. Już teraz bank od banku jest oddalony o kilkanaście, kilkadziesiąt metrów, a zwykłych sklepów spożywczych trzeba dosłownie szukać. Demonstracja zgromadziła ok. 70 osób. W trakcie demonstracji, do protestujących wyszło kilku polityków, aby powiedzieć zainteresowanym to, co zazwyczaj szarzy obywatele chcą usłyszeć, a za ich plecami dalej tradycyjnie robić swoje. Członkowie Inicjatywy Pracowniczej i anarchiści rzucili się do potyczki słownej, w której na jaw wyszło, że ci politycy również głosowali za podwyżką, ale nie wiedzieli, że będzie tak drastyczna. Czyli co? Nie czytali wcześniej uchwały, za którą głosowali? Nie wiedzieli, jakie to może przynieść konsekwencje? Czy konsultowali to z osobami bezpośrednio zainteresowanymi? Wytknęliśmy im, że nie reprezentują społeczeństwa i że ich działanie nie ma nic wspólnego z demokracją, bo tym wyświechtanym sloganem się zasłaniali. Żądaliśmy głosu wszystkich mieszkańców w sprawach dotyczących bezpośrednich interesów obywateli i miasta oraz częstszego przeprowadzania referendum. Najzabawniejszy był jeden z radnych, który stwierdził, że ich działalność jest działalnością społeczną (według jego słów: "charytatywną!"), a z tego stanowiska nic, prócz „małej diety”, nie ma. Za tydzień kolejna demonstracja w sprawie. Rozdanych zostało kilkaset ulotek. Treść w dziale Dokumenty.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.